Return to Headlines

DDTwo Performers Earn Recognition

More than 150 students across Dorchester School District Two earned top honors through the South Carolina Music Educators Association.

The middle school and high school students were recognized as some of the most talented performers in the region and state in band, orchestra, vocals, and choir.

Alston Middle School                    
Nicholas Alberti: Band, Trumpet (All-Region)                      

Abigail Hegedus: Band, Bass Clarinet (All-Region)                             

Liam Monk: Band, Flute (All-Region)

 

Ashley Ridge High School
Melody Butcher: Choir, Soprano (All-State)

Bethany Enslin: Orchestra, Violin (All-Region)

Christina Hafer: Choir, Alto (All-State)

Elijah House: Orchestra, Cello (All-Region)

Victoria Smith: Orchestra, Violin (All-Region & All-State)

Jacob Tierney: Choir, Bass (All-State)

DuBose Middle School
Lily Bassett: Band, Oboe (All-State)         

Nicholas Beddard: Band, Tuba (All-State)

Claudia Elrod: Band, Trombone (All-Region)                        

Hayden Folk: Band, Bass Clarinet (All-State)        

Colin Macholl: Band, Trumpet (All-Region)

Hannah Nield: Band, Flute (All-Region)                  

Avery Richey: Band, Bassoon (All-Region)                                             

Rodney Seabrook: Band, Percussion (All-Region)

Maddie Terzulli: Band, French Horn (All-Region)                

Fort Dorchester High School                      
Caleb Bannister: Band, Horn (All-State Alternate)

Moses Bannister: Band, Tuba (All-State)

David Beckley: Band, Tuba (All-State)

Javien Benefield: Band, Percussion (All-Region) 

Marco Casco: Band, Euphonium (All-Region Alternate)

Alex Cheatham: Choir, Bass (ACDA Honor Choir)

Nick Christov: Band, Clarinet (All-State) 

Hannah Daly: Band, Horn (All-Region Alternate)

Olivia David-McNeal: Band, Trombone (All-Region Alternate)

Ryan Evans: Band, Trombone (All-Region)            

Savannah Ezell: Choir, Soprano (ACDA Honor Choir)

Abigail Godwin: Band, Clarinet (All-Region)         

Marshall Godwin: Band, Trombone (All-Region Alternate)

Keith Jefferson: Band, Trombone (All-Region Alternate)

San'Tonio Jenkins: Choir, Tenor  (ACDA Honor Choir)

Olivia Jones: Orchestra, Violin (All-Region)

Kyle Knapek: Band, Percussion (All-Region)

Marco Le: Band, Clarinet (All-Region)     

Jorge Martinez: Band, Trumpet (All-Region)

Emmy McDonald: Band, Trumpet (All-Region Alternate)

Anthony Moore: Band, Clarinet (All-Region)        

Chrystelle Nano: Orchestra, Violin (All-Region)   

Ronson Parker: Band, Clarinet (All-Region)

Chris Perez: Band, Trumpet (All-Region Alternate)

Demetre Ray: Band, Clarinet (All-Region)

Nicholas Robinson: Band, Percussion (All-Region Alternate)

Kevin Sanchez: Band, Flute (All-Region Alternate)

Aubrey Smith: Band, Clarinet (All-Region)

Mion Smith: Orchestra, Violin (All-Region & All-State, Charleston Symphony Youth Orchestra)

Matthew Strickland: Band, Horn (All-Region Alternate)

Brianna Tsang: Band, Flute (All-Region) 

Francis Waddell: Band, Horn (All-Region)             

Miriam Waddell: Band, Flute (All-State)

Noah Walker: Band, Tenor Sax (All-State)             

Emma Ward: Band, Tenor Sax (All-Region)

Kevaughn Williams: Orchestra, Viola (All-Region, All-State 1st Alternative, Charleston Symphony Youth Orchestra)

Nalani White: Band, Trombone  (All-Region Alternate)   

Victoria Zamora: Choir, Alto (ACDA Honor Choir)

Noah Zapkowski: Band, Trumpet (All-Region Alternate)

Gregg Middle School
Tegan Aitken: Band, Clarinet (All-Region)

Annabel Carman: Band, French Horn (All-Region)

Sydney Cooke: Band, Bassoon (All-Region)

Nicholas Hatmaker: Band, Bassoon (All-Region)                                                 

Evan Schiefelbein: Band, Percussion (All-Region)

Kacie Truluck: Band, Flute (All-Region)                   

               

Oakbrook Middle School
Jacoby Cabrera: Band, Percussion (All-Region)   

Daisy Cook, Band: Bass Clarinet (All-Region)        

Brianna Flemister: Band, Clarinet (All-Region)                    

Steven Nguyen: Band, Flute (All-Region)               

Jaydin Peters: Band, Flute (All-Region) 

 

River Oaks Middle School                           
Trystan McFadden: Band, Tuba (All-Region)                  

 

Rollings Middle School of the Arts                          
Ava Alexander: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Penelope Arthur: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Brianna Barber: Orchestra, Violin (Charleston Symphony Youth Strings)

Hayden Barnes: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Nora Blackwell: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Jaslene Blunt: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Charles Buyer: Orchestra, Cello (All-Region & All-State)

Christopher Cheatham: Vocal, Tenor (All-State ACDA Honor Choir)

Krista Cheatham: Vocal, Alto (All-State ACDA Honor Choir)

Ricardo Diaz Gonzales: Orchestra, Double Bass (Charleston Symphony Youth Strings)

Lydia Donnelly: Orchestra, Violin (Charleston Symphony Youth Strings)

Isabella D'Oriano: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Lydia Hazelip: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Victoria Herrick: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Nadia Hollinshead: Vocal, Alto (All-State ACDA Honor Choir)

Ella Hunter: Orchestra, Violin (All-Region, Charleston Symphony Youth Strings)

David Johnston: Vocal, Tenor (All-State ACDA Honor Choir)

Londyn King: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Hunter Lane: Orchestra, Violin (Charleston Symphony Youth Strings)

Patrick Lawrence: Orchestra, Violin (All-Region, Charleston Symphony Youth Strings)

Emilia Markovic': Orchestra, Violin (Charleston Symphony Youth Strings)

Miracle Middleton: Vocal, Alto (All-State ACDA Honor Choir)

Neve Minor: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Lilyan Nagy: Vocal, Alto (All-State ACDA Honor Choir)

Isabella Nicholson: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Henry Proctor: Vocal, Tenor (All-State ACDA Honor Choir)

Anna Shelbourne: Vocal, Alto (All-State ACDA Honor Choir)

Matthew Swenson: Vocal, Bass  (All-State ACDA Honor Choir)

Cason Tackett: Vocal, Tenor (All-State ACDA Honor Choir)

Miliani Thicklen: Vocal, Alto (All-State ACDA Honor Choir)

Macy Thompson: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Caroline Wheeler: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Reagan Williams: Vocal, Soprano (All-State ACDA Honor Choir)

Aiden Woods: Vocal, Tenor (All-State ACDA Honor Choir)

                               

Summerville High School
Greyson Aldredge: Band, Alto Sax (All-State 1st Chair)

Cole Amick: Band, Percussion (All-Region)

Rocio Arroyo: Band, Clarinet (All-Region)

Patrick Bailey: Band, Percussion (All-Region)

Colin Battle: Band, Alto Saxophone (All-Region)

Grace Bower: Band, Flute (All-Region)   

Jeniya Brown: Band, Alto Saxophone (All-Region & All-State, USC Honor Band Clinic 1st Chair)

Jordan Brown: Band, Alto Saxophone (All-Region Band 1st Chair)

Madelyn Clifton: Band, F Horn (All-Region & All-State)    

Mason Clifton: Band, Trombone (All-Region)

Olivia Clifton: Band, Trumpet (All-Region 1st Chair)

Graydon Cornette: Band, Percussion (All-Region)

Lillian Crawford: Orchestra, Violin (All-Region)   

Marcos Cruz: Band, Bass Clarinet (All-Region)     

Seth Duren: Band, Bass Clarinet (All-Region)       

Preston Elrod: Band, Trumpet (All-State)              

Cecelia Favero: Band, Flute (All-Region)

Emily Folk: Band, Flute (All-Region)         

Alaijah Grant: Choir, Alto (All-State)        

Elijah Harris: Band, Trumpet (All-Region)

Austin Hauck: Orchestra, Cello (All-Region)          

Kiala Haynes: Choir, Alto (All-State)

Alex Hearn: Band, Clarinet (All-Region)

Jack Helmueller: Band, Trumpet (All-Region)

Patrick Higgins: Band, Trumpet (All-Region)

Braeden Hursey: Band, Percussion (All-Region) 

Ki'Yonna Jones: Choir, Alto (All-State)    

Tanner Lawson: Band, Percussion (All-Region)   

Madison Lott: Band, Trombone (All-Region & All-State)  

Trinity Maldonado: Band, Flute (All-Region)

Jude Martin: Band, Trumpet (All-Region)

Eric Mays: Band, Bassoon (All-Region, All-State, 1st Chair)

Gregory Moore: Band, Trumpet (All-Region)

Caleb Murphy: Band, Trumpet (All-Region)

Taylor Ann Nicholson: Band, Clarinet (All-Region)

Alexander Norwood: Band, Clarinet (All-Region)

Katherine Paiz: Band, Flute (All-Region)

Charissa Rodgers: Band, Flute (All-State)

Thomas Rush: Band, F Horn (All-Region)

Wyatt Savage: Band, Oboe (All-Region) 

Annie Seabrook: Band, Flute (All-Region)

Ivy Smith: Choir, Soprano (All-State)       

Genevieve Spada: Band, Bass Clarinet (All-Region & All-State)

Ryleigh Starrett: Band, Clarinet (All-Region & All-State)

McKayla Sturgill : Band, Bassoon (All-Region)                      

Ava Terzulli: Band, Oboe (All-Region)     

Micah Toliver: Choir, Bass (All-State)

Kai Victa: Band, Baritone Saxophone (All-State 1st Chair)

Jalin Wallrath: Choir, Alto (All-State)

Reilly Wellington: Band, Clarinet (All-Region)